Facebook Fan Page Twitter Fan Page Rss
Haber Tarihi : 2015-04-02 03:39:12
Bakan Taner Yıldız : Eylül’de Doğalgaza Zam Yok

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Çanakçı,"Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak önemli bir sıkıntı olan dişsizlik, sağlıklı bir bireyin oluşmasının önündeki en büyük engellerden biridir" dedi.

Çanakçı, diş eti hastalıklarının iki diş arasındaki zayıf bölgeden başladığını bunun için ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Diş eti hastalıklarının en bariz belirtisinin diş kanamaları olduğunu ifade eden Çanakçı, diş fırçalarken kanama varsa muhakkak doktora başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

Çanakçı, "Çok ağrılı hastalıklar olmadığı için hasta hekime zamanında gitmez. Bizim toplumdaki en büyük sorun ağrı hissetmeden doktora gitmiyoruz. Oysa ağrı çok sonraki belirtidir ve çok şiddetli değildir. Diş eti hastalıklarında en bariz belirti kanamadır" ifadesini kullandı.

Toplumsal kültür gereği, oral hijyene yeteri kadar dikkat edilmediğini dile getiren Çanakçı, ağız ve diş sağlığı temizliğinin çocukluk döneminde kazandırılması gerektiğini belirtti.

Özellikle son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı ile bazı firmalar tarafından yürütülen çalışmalar sayesinde ilkokullarda oral hijyen konusunda atılım olduğunu vurgulayan Çanakçı, bu konuda en büyük görevin ailelere düştüğünü belirtti.

Ağız ve diş sağlığının, dişsizliğin, önemli bir problem olduğuna değinen Çanakçı, "Dişsizlik sadece bir hastalık değil, aynı zamanda sosyal bir problemdir. Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak önemli bir sıkıntı olan dişsizlik, sağlıklı bir bireyin oluşmasının önündeki en büyük engellerden biridir. Onun için özellikle dişsizlikle mücadele için implant tedavisi uyguluyoruz. İmplant, dişlerin biyomekanik olarak geri kazanılması anlamına geliyor" diye konuştu.

"Türkiye'de implant kullanımı, Avrupa ülkelerinde daha yaygın"

Günümüzde modern diş hekimliğinde en çok kullanılan dişsizlikle mücadele yönteminin implant olduğuna dikkati çeken Çanakçı, implantın dişten çok kök görevi gördüğünü söyledi.

İmplant tedavisinin günümüzde oldukça yaygın olduğunu belirten Çanakçı, şunları kaydetti:

"Türkiye'de implant kullanımı, Avrupa ülkelerinin birçoğundan daha fazla. Modern diş hekimliğinin bize sunduğu bir mucize olarak da değerlendiriyoruz. İmplant yapımında eğer uygun koşullar, uygun hasta seçimi uygun teknikler, yeterli ekipman ve tecrübe söz konusuysa diş hekimliğinde kullanılması son derece doğru bir tedavi yöntemidir. Biz fakültemizde de uyguluyoruz ve hastalarımız son derece memnun. Eski dişsizlikle mücadele yöntemlerinde, klasik köprüler, total protezler takılırken sağlıklı dişlere de zarar veriliyordu. İmplant tedavisiyle bu sorun ortadan kalktı."

Kaynak : AA

Siz de bu haber için yorum yazmak ister misiniz?

Adınız :

3.Sayfa Haberleri

Tümünü Gör
 • Adana Askispor Hatay Büyükşehir Belediye'yi Yendi
  Adana Askispor Hatay Büyükşehir Belediye'yi Yendi
 • Adana Demirspor'un Antalya Kampı Sona Eriyor
  Adana Demirspor'un Antalya Kampı Sona Eriyor
 • Adana Demirspor'da Transfer Çalışmaları
  Adana Demirspor'da Transfer Çalışmaları
 • Salsa Yarışması Adana'da Düzenlenecek
  Salsa Yarışması Adana'da Düzenlenecek
 • Nantes Reze Deplasmanı Adana BOTAŞ'a Kötü Geldi
  Nantes Reze Deplasmanı Adana BOTAŞ'a Kötü Geldi
 • Adanaspor Antalya'ya Kampa Gidecek
  Adanaspor Antalya'ya Kampa Gidecek

3.Sayfa Haberleri

Tümünü Gör

Yazarlarımız

Tümünü Gör