Facebook Fan Page Twitter Fan Page Rss
Haber Tarihi : 2015-04-02 03:43:06
Bakan Taner Yıldız : Eylül’de Doğalgaza Zam Yok

Haliç kıyısındaki alana Çanakkale Savaşı platosu kuruldu ve 100 yıl önce şanlı ordumuzun gerçekleştirdiği destan, 40 kişilik sanatçı grubuyla tiyatral bir şekilde canlandırıldı. Oyuncu ve sunucu Murat Doğru ise organizasyonun sunuculuğunu ve anlatımını üstlendi.  Haliç Etkinlik Alanı’ndaki açılış töreninde evsahipliğini Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın üstlendi. Eyüp ilçe protokolü ve Eyüp’teki öğrencilerin katıldığı açılış törenine Eyüplüler büyük ilgi gösterdi. 17 Mart Salı günü başlayan ve 23 Mart Pazartesi akşamına kadar seanslar halinde devam edecek Çanakkale Destanı Özel Programında, Beyaz Düşler Sahnesi oyuncuları, Çanakkale’de savaşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahraman Türk askerlerini, subaylarını ve düşman kuvvetlerini, Anzak askerlerini ve savaşta olayları, ailelerin yaşadığı duygusal anları canlandırdı.  

GÖSTERİLERE İLGİ BÜYÜKTÜ

  Program, Mehteran ekibinin, Çanakkale platosunu ziyarete gelen izleyicilere verdiği konserle başladı. Konserin ardından açılış, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, ilçe protokolü ve öğrenciler tarafından yapıldı. Çanakkale Platosu’nda canlandırılan Çanakkale Savaşını izleyenler tarihe doğru yolculuk yaptılar. Şehit annelerinin feryatlarını, Seyid Onbaşı ve kahraman Mehmetçiklerin savaşını izleyenler gözyaşlarını tutamadılar.

BAŞKAN AYDIN; “DEDELERİNE LAYIK TORUNLAR OLARAK DUA EDECEĞİZ”

 Bu önemli ve büyük organizasyonun açılış törenine katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Çanakkale zaferinin önemine değinerek, “Burada sergilenen silahlar mermiler ve diğer eşyalar orijinal. Orada bir uçak göreceksiniz. Türkiye’de ilk defa Çanakkale’de askerlerimiz üzerine tüfek kurdukları uçağı kullanmışlar, düşmanlarla savaşmışlar. O uçağın aynısının maketini burada sergiliyoruz. Birazdan askerler sahilden yapılan çıkarma ve çarpışmaları canlandıracaklar. Yine alanda bir sahra çadırı var. En son bize Çanakkale’de askerlerin içtiği çorbanın aynısını yaparak bize ikram edecekler. Askerlerimizin hissiyatını yaşamaya çalışacağız.  Buraları iyi takip edelim. Bundan 100 yıl önce bizim için, yurdumuz için, geleceğimiz için savaşan dedelerimizi iyi hatırlayalım” diye konuştu. Bir öğrencinin “Tam bir asır mı olmuş?” sorusuna ise Başkan Aydın, “Tam 1 asır olmuş, tam 100 sene. Tam 1 asır sonra  biz de dedelerine layık torunlar olarak dua ediyoruz” şeklinde cevap verdi.

  ETKİNLİK BİR HAFTA BOYUNCA DEVAM EDECEK

  Eyüp’teki İlköğretim okullarındaki tüm öğrenciler ve Eyüplüler, bir hafta boyunca seanslar şeklinde sahnelenecek Çanakkale Destanı özel gösterimini izleyebilecekler. Çanakkale Destanı gösterileri hafta boyunca devam edecek. 23 Mart Pazartesi akşamına kadar sürecek etkinliğin seans saatleri ise şöyle olacak:

10:00 - 11:00  Canlandırma 11:30 - 12:30  Canlandırma 13:30 - 14:30 Mola 15:00 - 15:30  Canlandırma 16:00 - 16:30  Canlandırma

Siz de bu haber için yorum yazmak ister misiniz?

Adınız :

3.Sayfa Haberleri

Tümünü Gör
 • Adana Askispor Hatay Büyükşehir Belediye'yi Yendi
  Adana Askispor Hatay Büyükşehir Belediye'yi Yendi
 • Adana Demirspor'un Antalya Kampı Sona Eriyor
  Adana Demirspor'un Antalya Kampı Sona Eriyor
 • Adana Demirspor'da Transfer Çalışmaları
  Adana Demirspor'da Transfer Çalışmaları
 • Salsa Yarışması Adana'da Düzenlenecek
  Salsa Yarışması Adana'da Düzenlenecek
 • Nantes Reze Deplasmanı Adana BOTAŞ'a Kötü Geldi
  Nantes Reze Deplasmanı Adana BOTAŞ'a Kötü Geldi
 • Adanaspor Antalya'ya Kampa Gidecek
  Adanaspor Antalya'ya Kampa Gidecek

3.Sayfa Haberleri

Tümünü Gör

Yazarlarımız

Tümünü Gör