Facebook Fan Page Twitter Fan Page Rss
Haber Tarihi : 2015-04-02 03:43:36
Bakan Taner Yıldız : Eylül’de Doğalgaza Zam Yok

Yavuz Bahadıroğlu, vatan müdafaasının destansı örneklerinden biri olarak tarihe geçen Çanakkale Zaferi’ni anlattı.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, İlçe Müftüsü Remzi Pehlivan katıldı. Salonun tamamını dolduran Başakşehirliler söyleşiyi ilgi ile takip etti.

‘Çanakkale aslanları övünülecek insanlardır’

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı dolayısı ile düzenlenen söyleşide tarihçi, yazar Yavuz Bahadıroğlu, “Çanakkale destanını yazan pek çok kahramanımız tarih kitaplarında geçmez. Bizi bir kahramana mahkûm ettirler ama bize tek kahraman yetmez. Tarihin içerisindeki tüm kahramanları yerli yerine yerleştirinceye kadar mücadelemize devam etmemiz gerekiyor. Çanakkale içerisindeki yapıyı konuşmak gerekiyor. Belki günün birinde o yapıya ihtiyacımız olur. İnsan kıymetini bilmeyen milletler insan müsvetteleri ile terbiye edilir. Çanakkale aslanları övünülecek insanlardır” dedi.

Çanakkale Savaşı’nın asıl çıkış öyküsüne de değinen Bahadıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Çanakkale 1. Dünya Savaşı’nın bir bölümüdür. Nedenini anlamak için sonucuna bakmak gerekiyor. Almanlara, İngilizlere hiçbir şey olmadı, olan Osmanlıya oldu. 1. Dünya Savaşı’nın asıl nedeni Osmanlı Devleti’nin parçalanıp, bölüşülmesidir. Çanakkale’de savaşanların bir amacı ve imanı vardı. Biz amacımızı kaybettik, çocuklarımızda da o amacı göremiyoruz. Beş bin kadın, bin civarında çocuk şehidimiz var, Çanakkale’de. Çanakkale’de savaşanlar yüreklerini peygamber yüreğinden geçirmiş insanlardır. Çanakkale Savaşı korkunç gerçek, hikâyelerden oluşur.”

‘Her taşın altında İngiliz fitnesini aramak gerekir’

Bir devleti yok etmek için yıpratma politikası uygulayacaksınız yani maşa kullanacaksınız, diyen yazar İngiliz gerçeğini anlattı, “Her taşın altında İngiliz fitnesini aramak gerekir. Bugün bile Türkiye’nin muhatap olduğu oyunların özünde İngilizlerin parmağı, hesabı vardır. Ortadoğu’da da onların parmağı vardır. İngilizler Çanakkale’de bizimle hiçbir yerde savaşmadılar. İngilizler maşa kullanmayı severler. Çanakkale’de ölenler Avusturyalılar, Yeni Zelandalılar, Hindulardır. İngilizler sömürgelerinden asker toplayıp getirmiştir. Bu savaşın üçayağı vardır; Osmanlı İmparatorlunu parçalayıp bölüşmek, Filistin’de İsrail devleti kurmak, Arap petrollerini sömürmek ve bunların tamamını gerçekleştirmek için Hilafeti kaldırmak. Sonuç olarak bunların hepsi gerçekleşti. İngilizler giderken yanlarında Halifeyi götürdüler. Hilafetin kaldırılması demek, Halifeliğin kaldırılması demek. Bu da tesbihin ipinin kopması, imamın kaybolması, tanelerin savrulması anlamına gelir. Hala bizler başsızız. Çanakkale’de 250 bin şehit verdik. Bizim ders kitaplarına göre savaşı kazandık görünüyor, bizim gerçek tarihi bilmemiz gerekiyor. 60 yaşındaki şehitlerin mezarları ile karşılaşırsınız. Yaşadıkları toprakların bedelini tarih boyunca en ağır şekilde ödeyen başka bir millet yoktur. Çanakkale’de Kürt, Türk, Laz, Çerkez yok, kardeş vardır.”

Programın sonunda Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir Bahadıroğlu’na teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Kaynak : Haber7

Siz de bu haber için yorum yazmak ister misiniz?

Adınız :

3.Sayfa Haberleri

Tümünü Gör
 • Adana Askispor Hatay Büyükşehir Belediye'yi Yendi
  Adana Askispor Hatay Büyükşehir Belediye'yi Yendi
 • Adana Demirspor'un Antalya Kampı Sona Eriyor
  Adana Demirspor'un Antalya Kampı Sona Eriyor
 • Adana Demirspor'da Transfer Çalışmaları
  Adana Demirspor'da Transfer Çalışmaları
 • Salsa Yarışması Adana'da Düzenlenecek
  Salsa Yarışması Adana'da Düzenlenecek
 • Nantes Reze Deplasmanı Adana BOTAŞ'a Kötü Geldi
  Nantes Reze Deplasmanı Adana BOTAŞ'a Kötü Geldi
 • Adanaspor Antalya'ya Kampa Gidecek
  Adanaspor Antalya'ya Kampa Gidecek

3.Sayfa Haberleri

Tümünü Gör

Yazarlarımız

Tümünü Gör